Sezonowość zachorowań na grypę i przeziębienie - poradnik Gripex

Grypa i przeziębienie to choroby wirusowe, których występowanie nasila się w pewnym okresach roku. Sezonowy wzrost zachorowań na tę chorobę występuje zwłaszcza w okresie zimowym.

Sezonowość zachorowań na grypę i przeziębienie

Kiedy możemy złapać grypę?

Grypa przenosi się drogą kropelkową, a więc łatwo zarazić się nią, przebywając w dużych skupiskach ludzkich. Większe ryzyko dotyczy zwłaszcza osób, które na co dzień spotykają się z chorymi, a więc osoby pracujące w służbie zdrowia, nauczycieli czy kasjerzy w sklepach . Sezon zachorowalności na grypę rozpoczyna się w okresie jesienno-zimowym, zaś nasila się na początku roku kalendarzowego w miesiącach styczeń-luty. Wraz z pojawieniem się wiosny liczba osób chorych na grypę powoli spada, choć wirusa możemy złapać przez cały rok. Poza okresem zimowym częściej jednak dopada nas przeziębienie niż grypa.

Profilaktyka

Aby ustrzec się choroby warto zadbać o dobrą kondycję fizyczną i prawidłową dietę, gdyż te dwa czynniki mają duży wpływ na naszą odporność. Osoby o osłabionym mechanizmie obronnym organizmu łatwiej zarażą się wirusem grypy. W sezonie zachorowań warto zadbać o zwiększenie higieny. Obowiązkowo należy myć ręce po każdorazowym korzystaniu z publicznej toalety. Dobrym siedliskiem dla wirusów są również rączki wózków sklepowych, klamki oraz inne miejsca, które dotyka w ciągu dnia wiele osób. W torebce warto mieć więc odkażające chusteczki, którymi można przetrzeć takie przedmioty.

Leczenie grypy

Kiedy dopadnie nas grypa, warto zwolnić tempo życia i pozwolić swojemu organizmowi na walkę z chorobą. Zwykle wysoka temperatura towarzysząca grypie powoduje, że nie czujemy się na siłach, żeby normalnie funkcjonować, więc sięgamy po leki dostępne bez recepty, które likwidują objawy choroby, takie jak gorączka, kaszel, katar, bóle głowy, gardła czy kostno-stawowe. Preparaty te dostępne są w różnych formach, na przykład w postaci tabletek czy proszku do przygotowania ciepłego napoju. Jeżeli pomimo zastosowania leków dostępnych bez recepty objawy nie ustępują po dwóch-trzech dniach, to należy udać się do lekarza, gdyż powikłania po grypie mogą być groźne.