Grypa czy przeziębienie - jak rozpoznać? Poradnik Gripex

Słowa grypa i przeziębienie są często używane wymiennie, jednak są to dwie różne choroby. Grypa wywoływana jest przez wirusy grypy, zaś przeziębienie może być spowodowane przez rinowirusy czy koronawirusy. Choroby te różnią się od siebie także objawami.

Grypa czy przeziębienie - jak rozpoznać?

Przeziębienie czy grypa?

Samopoczucie przy zarażeniu się grypą szybko się pogarsza. W odróżnieniu od przeziębienia, gdzie objawy następują powoli, przy grypie nagle możemy odczuwać dreszcze, szybko wzrasta temperatura ciała i pojawić się mogą bóle mięśni. Chorzy najczęściej skarżą się na ból gardła, a także na suchy i męczący kaszel. Osoba chorująca na grypę czuje się słabo i jest rozbita. Przy grypie rzadko występuje katar, który jest nieodłączną oznaką przeziębienia. Dolegliwości związane z grypą trwają około tygodnia lub dwóch, jednak złe samopoczucie i osłabienie może się utrzymywać nawet do kilku tygodni po ustąpieniu objawów. Jeżeli stan chorego nie poprawia się, to należy koniecznie skonsultować się z lekarzem, gdyż niektóre szczepy grypy są wyjątkowo groźne.

Jak postępować przy grypie?

Ważne jest, by nie ignorować objawów grypy, ponieważ może ona mieć nieprzyjemne powikłania, zwłaszcza u dzieci i osób w podeszłym wieku. Wysoka gorączka świadczy o tym, że nasz organizm podejmuje walkę z wirusami, jednak jeżeli wzrasta ona powyżej 39 stopni Celsjusza, to należy przyjąć środek przeciwgorączkowy. Pomocne będą także chłodne okłady, które pomogą zbić temperaturę. Przy grypie zwykle nie mamy apetytu, jednak pamiętać trzeba o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów, najlepiej owocowych bądź ziołowych herbatek lub wody o temperaturze pokojowej. Chory powinien dużo odpoczywać, jednak pamiętać należy także o wietrzeniu pokoju, w którym przebywa chorujący i regularnej zmianie przepoconych ubrań czy pościeli.

Sposoby na grypę

Wbrew powszechnej opinii w leczeniu grypy nie są stosowane antybiotyki, które mają działanie przeciwbakteryjne. Lekarz może zalecić leki przeciwwirusowe, jednak najczęściej stosuje się leczenie objawowe, polegające na działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. Na ból gardła i suchy kaszel stosować można leki dostępne w aptece bez recepty.